Ślub i wesele krok po kroku

Pierwsze emocje związane z zaręczynami minęły i zaczynacie się zastanawiać jak zorganizować wesele? Świetnie trafiliście! W dzisiejszym artykule, podpowiadam, jak zorganizować ślub i wesele krok po kroku! Wszelkie przygotowania powinniście zacząć około 12 miesięcy przed wybraną datą. Spowodowane jest to głównie przez oczekiwanie na wolny termin sali weselnej. Popularni fotografowie czy muzykanci, prowadzą zapisy nawet na dwa lata do przodu.

Ślub i wesele krok po kroku

 12 miesięcy do ślubu

Na początku organizacji ślubu musicie się zastanowić nad datą oraz miejscem uroczystości i ustalić wysokość budżetu. Zróbcie też wstępną listę gości, aby wiedzieć na ile osób potrzebujecie szukać sali weselnej. Zastanówcie się, czy chcecie całonocną imprezę, czy kameralne przyjęcie. I co najważniejsze – ustalcie rodzaj ślubu (konkordatowy / cywilny).

Zarezerwujcie salę weselną, fotografa i zespół muzyczny/ dj’a (jeśli zastanawiacie się, czy wybrać zespół muzyczny czy dj’a to koniecznie przeczytajcie ten artykuł: DJ czy zespół muzyczny?).

12 – 9 miesięcy przed ślubem

Najtrudniejsze za Wami! Teraz czas na wybranie motywu ślubnego. Jeśli macie wspólną pasję, zastanówcie się czy nie chcecie jej wykorzystać jako tematyki przewodniej. Oprócz wspólnego zainteresowania, może to być kolor, kwiat czy pora roku – wszystko czego tylko zapragniecie! Koniecznie obejrzyjcie naszą galerię ślubną. Może znajdziecie jakąś inspirację dla siebie.

W tym okresie, wybierzcie również kamerzystę (chyba, że wybraliście go razem z fotografem – pamiętajcie tylko, że jedna osoba nie może odpowiadać zarówno za zdjęcia jak i film!).

Mając wybrany motyw ślubny, możecie wysłać swoim gościom zawiadomienia o planowanej uroczystości (Save the date). Dzięki temu, goście będą mogli zaplanować sobie odpowiednio wcześniej urlop i dodatkowy wydatek.

Jeśli wybraliście ślub kościelny, warto przejść się do kościoła i zapytać o terminy. Czasem księża życzą sobie, aby para młoda przyszła zarezerwować mszę już rok wcześniej! Inni nie przyjmą was wcześniej niż 3 miesiące przed. W tym przypadku nie ma jednej zasady, dlatego lepiej jeśli udacie się do księdza wcześniej i zapytacie o terminy, a także nauki przedmałżeńskie.

                                           ślub i wesele krok po kroku ślub i wesele krok po kroku

Wesele coraz bliżej

9- 6 miesięcy do uroczystości

Czas na dekoracje 🙂 Wiecie już, jaki motyw przewodni będzie na Waszej uroczystości, więc czas zarezerwować dekoratorkę/ florystkę. Ona najlepiej doradzi Wam, jakich kwiatów użyć oraz jakie dekoracje wpasują się w Wasz motyw. Jeśli wcześniej chcecie się dowiedzieć czegoś więcej na temat dekoracji ślubnych, zapraszam do lektury: Dekoracje ślubne

Przyszedł również czas na zamówienie zaproszeń ślubnych (o nich pisałam tutaj: Zaproszenia ślubne). Na tym etapie nie zamawiajcie całej papeterii. Jedynie ustalcie z firmą, jakich elementów będziecie potrzebować (o elementach papeterii ślubnej przeczytacie tu: Papeteria ślubna).

Planując ślub i wesele krok po kroku nie zapomnijcie o wybraniu odpowiednich świadków ślubnych! Oczywiście jest to zadanie, które możecie wykonać już na początku przygotowań ślubnych, gdyż świadkowie powinni Wam pomagać w organizacji ślubu. Jednak nie ma potrzeby angażować ich we wszystkie zadania – wystarczająco dużo na głowie będą mieli w dniu ślubu 😉

6 miesięcy (a nawet mniej) może Wam wystarczyć na poszukiwanie sukni ślubnej. Jednak jeśli Wasza suknia będzie szyta, albo sprowadzacie ją z innego kraju – zacznijcie poszukiwania wcześniej. Lepiej nie ryzykować, że nie zdążycie z wymarzoną suknią na czas. Razem z suknią ślubną, wybierzcie dodatki i buty (będą niezbędne przy przymiarkach).

                           ślub i wesele krok po kroku   ślub i wesele krok po kroku

Ślub tuż tuż..

6- 3 miesięcy przed ślubem

Ustalcie jakie (i czy w ogóle) atrakcje ślubne będą na Waszym weselu i zarezerwujcie termin u wybranego podwykonawcy. Przykładowe atrakcje ślubne, opisuję tutaj: Jakie atrakcje na przyjęcie weselne?

Przyszedł też czas na wybór oprawy muzycznej ślubu (najczęściej zapewnia ją kościół, jednak jeśli chcecie kogoś więcej niż tylko organistę – to zacznijcie poszukiwania na tym etapie). Jeśli nie zarezerwowaliście jeszcze daty w kościele, to najwyższa pora aby to uczynić.

Jeśli zdecydowaliście się na ślub cywilny, to powinniście udać się do Urzędu Stanu Cywilnego i zapisać na uroczystość.

Od 3 do 6 miesięcy wcześniej, warto zarezerwować fryzjera i makijażystkę. Umówcie się również na próbną fryzurę i makijaż.

Kupcie obrączki i zarezerwujcie pojazd, który zawiezie Was do ślubu.  Zastanówcie się również, czy nie potrzebujecie zarezerwować transportu dla gości weselnych.

Jeśli macie ograniczony czas wolny (np. ze względu na pracę) lub mieszkacie daleko od osób, które chcecie zapraszać na wesele, to czas najwyższy zacząć zapraszać gości. W krótszym terminie, możecie nie zdążyć. Jednak nie warto zapraszać gości wcześniej niż 5 miesięcy przed uroczystością. Najbardziej odpowiednim wyprzedzeniem są 2 (max.3) miesiące przed ślubem.

          ślub i wesele krok po kroku    ślub i wesele krok po kroku    ślub i wesele krok po kroku

Uroczystość już za chwilę

3 – 2 miesiące do ślubu

Jeśli jeszcze nie zaczęliście zapraszać gości weselnych – to najwyższa pora, aby to uczynić.

Ustalcie listę utworów weselnych i wybierzcie piosenkę na pierwszy taniec. Jeśli macie taką potrzebę – napiszcie się na lekcje tańca. Dogadajcie z muzykantami, jakie atrakcje chcecie, a jakich nie na oczepinach.

Ustalcie menu weselne, a także zamówcie tort weselny i ciasta, jeśli nie ma ich w ofercie sali weselnej.

Ustalcie i zamówcie podarunki dla gości weselnych.

Kupcie wszelkie dodatki do Waszych strojów (welon, mucha lub krawat, biżuteria, buty).

Potwierdźcie ustalenia z dekoratorką /florystką.

Stwórzcie scenariusz ślubu.

1 miesiąc przed ślubem

Ustalcie ostateczną liczbę gości i podajcie ją właścicielowi sali weselnej.

Zamówicie pozostałe elementy papeterii ślubnej.

Zamówcie transport dla gości weselnych oraz pokoje dla przyjezdnych gości.

Kupcie alkohol, jeśli nie ma go w ofercie sali weselnej (ten punkt możecie zrobić w dowolnym momencie przygotowań ślubnych).

Ustalcie usadzenie gości na sali weselnej.

Kupcie podziękowania dla rodziców.

ślub i wesele krok po kroku ślub i wesele krok po kroku

W ten sposób zaplanowaliście ślub i wesele krok po kroku! Teraz pozostało już tylko zaplanowanie dnia ślubu.

Ślub i wesele krok po kroku z Felix Felicis! Jeśli chcecie bezpłatnie otrzymać specjalny plan w pliku pdf, na którym będziecie mogli pracować podczas całych przygotowań ślubnych – zapraszam do kontaktu!

8 thoughts on “Ślub i wesele krok po kroku

 • 15/10/2018 o 07:22
  Permalink

  Bardzo ciekawy artykuł. My wysłaliśmy zaproszenia nieco za późno i niektórzy goście nie zdążyli się zadeklarować czy przyjdą 🙁

  Odpowiedz
  • 16/10/2018 o 12:24
   Permalink

   Dlatego czasem lepiej zacząć zapraszać troszkę wcześniej 🙂 Mamy nadzieję, że i tak wszystko wyszło rewelacyjnie 😉

   Odpowiedz
 • 23/10/2018 o 11:28
  Permalink

  W końcu znalazłam taki spis w jednym miejscu! Jestem osobą skrupulatną, więc wolę do własnego ślubu przygotować się w 100% 🙂

  Odpowiedz
 • 12/11/2018 o 19:44
  Permalink

  Świetny artykuł w pigułce! Tego właśnie potrzebowałam 🙂

  Odpowiedz
  • 12/11/2018 o 20:33
   Permalink

   Cieszę się, że mogłam pomóc! I dziękuję za opinię ❤

   Odpowiedz
 • 18/12/2018 o 11:03
  Permalink

  Od zawsze wszystko planuję na ostatni guzik, z odpowiednim wyprzedzeniem.Ten artykuł, z perspektywy osoby szczegółowo zwracającej uwagę na takie detale, to ogromne źródło pomocy! Serdecznie pozdrawiam 🙂

  Odpowiedz
 • 20/12/2018 o 13:19
  Permalink

  Na weselu sporo można zaoszczędzić, o ile tylko wybierze się odpowiednią salę weselną. Ja za organizację wesela w Zajeździe Jurajskim nie zapłaciłem jakoś bardzo dużo, a mimo wszystko wieloma rzeczami nie musiałem się przejmować. Polecam takie miejsca. 😉

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *